Texas Instruments, 10 V Linear Voltage Regulator, 100mA, 1-Channel, ±5% 8-Pin, SOIC UA78L10ACD
Nr. stoc RS: 145-0128Producator: Texas InstrumentsCod de producator: UA78L10ACD
brand-logo
Specificatii
Maximum Output Current
100mA
Regulator Type
Linear Voltage
Tensiune iesire
10 V
Numar iesiri
1
Line Regulation
175 mV
Acuratete
±5%
Load Regulation
90 mV
Tip montare
Surface Mount
Polarity
Positive
Tip pachet
SOIC
Numar pini
8
Tip iesire
Fixed
Dimensiuni
4.9 x 3.91 x 1.58mm
Inaltime
1.58mm
Temperatura minima de lucru
0 °C
Minimum Input Voltage
12.5 V
Temperatura maxima de lucru
+125 °C
Maximum Input Voltage
25 V
Latime
3.91mm
Lungime
4.9mm
Detalii produs
μA78 Series Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
The Texas Instruments μA78 families are linear voltage regulators that cover a range of fixed output voltages from 2.6 V to 15 V.The three terminal positive voltage regulators offer thermal overload shutdown and internal current limiting. There is no need for external components although it is possible to adjust the voltage and current with external devices. The TI positive linear regulator IC produces an output current of 1.5A for the μA78 series, 0.1A for the μA78L version and the μA78M offers 0.5A current output. It is used in a wide variety of applications including on-card regulation which eliminates problems that occur with single point regulation also suitable in telecommunications, computing and portable device applications.
Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
A range of fixed and adjustable Linear Voltage regulators from Texas Instruments. The range includes both positive and negative polarity devices with output current ratings from 100mA up to 5A.
P.O.A.
Each (In a Tube of 75) (fara TVA)
P.O.A.
Specificatii
Maximum Output Current
100mA
Regulator Type
Linear Voltage
Tensiune iesire
10 V
Numar iesiri
1
Line Regulation
175 mV
Acuratete
±5%
Load Regulation
90 mV
Tip montare
Surface Mount
Polarity
Positive
Tip pachet
SOIC
Numar pini
8
Tip iesire
Fixed
Dimensiuni
4.9 x 3.91 x 1.58mm
Inaltime
1.58mm
Temperatura minima de lucru
0 °C
Minimum Input Voltage
12.5 V
Temperatura maxima de lucru
+125 °C
Maximum Input Voltage
25 V
Latime
3.91mm
Lungime
4.9mm
Detalii produs