TE Connectivity TE2500B10RJ, 10 Ω 2.5 kW Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
brand-logo
Specificatii
Rezistenta
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Putere
2.5kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Toleranta
±5 %
Coeficient temperatura
+440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Tehnologie
Wirewound
Terminal
Solder Lug
Temperatura minima de lucru
-25°C
Lungime totala
600mm
Temperatura maxima de lucru
255°C
Overall Height
119mm
Latime totala
40mm
Standards/Approvals
No
Overall Diameter
60mm
Detalii produs
High Power Wire Wound Resistor TE Series 2500W
TE Connectivity's TE Series provides a high power resistive solution for railway applications. With a mullite coating, these wire wound resistors offer a 2500W power rating. Featuring flameproof construction, a corrugated ribbon element allows for rapid cooling. Suitable applications include large electrical and production machinery, motor start/stop cycles, equipment discharge, load test simulation and dynamic braking.
Selectati tipul de ambalaj
Informatii despre stoc temporar indisponibile
Selectati tipul de ambalaj
CantitatePret unitar
Specificatii
Rezistenta
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Putere
2.5kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Toleranta
±5 %
Coeficient temperatura
+440 ppm/°C
Automotive Standard
Tehnologie
Wirewound
Terminal
Solder Lug
Temperatura minima de lucru
-25°C
Lungime totala
600mm
Temperatura maxima de lucru
255°C
Overall Height
119mm
Latime totala
40mm
Standards/Approvals
Overall Diameter
60mm
Detalii produs