TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, CFE400M-48-5C-TFCML-NT, 48V dc, 8.3A, 400W, 1 Output, 85 →
Nr. stoc RS: 764-9255Producator: TDK-LambdaCod de producator: CFE400M-48-5C-TFCML-NT
brand-logo
Specificatii
Tensiune iesire
48V dc
Curent iesire
8.3A
Putere
400W
Numar iesiri
1
Tensiune intrare
85 → 264V ac
Tip montare
Open Frame
Tip pachet
Open Frame
Lungime
177.8mm
Latime
100mm
Medical Approved
Yes
Adancime
71.2mm
Efficiency
94%
Temperatura minima
0°C
Greutate
860g
Maximum Temperature
+70°C
Tara de origine
United Kingdom
Detalii produs
TDK Lambda Series CFE400M, 400W, U Bracket AC-DC Medical Power Supply
CFE400M, 400W, fan cooled, AC-DC U Bracket, low profile medical power supplies rated at 400W for operating temperatures from 0°C to +50°C with an AC input range of 85-264Vac and dual fusing as standard. These CFE400M AC-DC power supplies have a low leakage current of < 300μA, 4kVac reinforced input-to-output isolation, an output-to-ground isolation of 1500Vac and meet IEC/EN/UL/CSA 60601-1 Editions 2 & 3 safety approvals, suitable for medical and dental applications. The CFE400M series medical power supply has a zero-voltage-switching (ZVS) resonant converter on the output stage which reduces switching losses and noise, improves EMC, and enhances overall efficiency. The microprocessor within these CFE400M medical power supplies control the output of the resonant converter as well as the current limit and peak current operation, which enables the supply to provide power to inductive as well as capacitive loads. Typical applications for these CFE400M 400W medical power supplies include medical/dental equipment and other high integrity applications including laboratory, process controls, ATE, automation, broadcast, instrumentation, routers, servers and security networks.
Standards
S-ar putea să te intereseze
Informatii despre stoc temporar indisponibile
P.O.A.
P.O.A.
S-ar putea să te intereseze
Specificatii
Tensiune iesire
48V dc
Curent iesire
8.3A
Putere
400W
Numar iesiri
1
Tensiune intrare
85 → 264V ac
Tip montare
Tip pachet
Lungime
177.8mm
Latime
100mm
Medical Approved
Yes
Adancime
71.2mm
Efficiency
94%
Temperatura minima
0°C
Greutate
860g
Maximum Temperature
+70°C
Tara de origine
United Kingdom
Detalii produs