STPS40150C
Rectifier Type
Schottky
Numar pini
3
Peak Reverse Current Ir
8μA
Temperatura minima de lucru
-65°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
250A
Maximum Forward Voltage Vf
0.69V
Temperatura maxima de lucru
175°C
Inaltime
4.6mm
Lungime
10.4mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Detalii produs
Schottky Barrier Diodes, 40A to 240A, STMicroelectronics
This high voltage Schottky rectifier is suited for high frequency switch mode power supplies.
Packaged in ISOTOP, this device is intended for use in the secondary rectification of applications.
Diodes and Rectifiers, STMicroelectronics
Marca
STMicroelectronicsProduct Type
Diode
Montare
Surface
Tip pachet
TO-263
Maximum Continuous Forward Current If
40A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
150V
Diode Configuration
Common Cathode
Series
STPS40150C
Rectifier Type
Schottky
Numar pini
3
Peak Reverse Current Ir
8μA
Temperatura minima de lucru
-65°C
250A
Maximum Forward Voltage Vf
0.69V
Temperatura maxima de lucru
175°C
Inaltime
4.6mm
Lungime
10.4mm
Standards/Approvals
Automotive Standard
Detalii produs