RS PRO IDS-2000E Series, 200 MHz Portable Oscilloscope, 4 Channels - UKAS
Nr. stoc RS: 123-3676Producator: RS PRO
brand-logo
Specificatii
Marca
RS Pro
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
200MHz
Number of Channels
4
Oscilloscope Type
Portable
Oscilloscope Form
Digital Storage
Memory Depth
1Mpts
Interfata
CAN, IIC, LIN, RS232, RS422, RS485, SPI, UART, USB
Screen Size
8 in
Series
IDS-2000E
Inaltime
384mm
Adancime
127.3mm
Standards/Approvals
CE, EN 61340
Latime
208mm
Minimum Time Base
1ns/div
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Waveform Refresh Rate
120000per sec
Rise Time
1.75ns
Maximum Time Base
100s/div
Calibrat
UKAS
Minimum Vertical Sensitivity
1mV/div
Tip priza
UK, EU
Vertical Resolution
8 bit
Tip afisare
LCD
Safety Category Level
CAT I, CAT II
Safety Category Voltage
300V
Power Source
Mains
Tara de origine
Taiwan, Province Of China
Detalii produs
RS PRO IDS-2000E Series Visual Persistence Digital Oscilloscopes
RS PRO IDS-2000E Series Digital Storage Oscilloscopes (DSO) offer features normally only available on much higher-priced scopes or as expensive add-ons. The models are equipped with Visual Persistence Oscilloscope (VPO) technology. This uses a high-density IC for hardware acceleration to transfer all the acquired data into the displayed waveform image. RS Pro IDS-2000E Series can clearly display complex and random waveforms using its 8 inch 800 x 400 16:9 TFT LCD display and maximum 1 mV/div vertical range.
Options available:
Supplied with
Switchable passive probe (1 per channel), quick start guide, user manual on CD, power cord
RS Pro
Informatii despre stoc temporar indisponibile
Tip calibrare
Tip calibrare
Specificatii
Marca
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
200MHz
Number of Channels
4
Oscilloscope Type
Portable
Oscilloscope Form
Digital Storage
Memory Depth
1Mpts
Interfata
Screen Size
8 in
Series
IDS-2000E
Inaltime
384mm
Adancime
127.3mm
Standards/Approvals
CE, EN 61340
Latime
208mm
Minimum Time Base
1ns/div
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Waveform Refresh Rate
120000per sec
Rise Time
1.75ns
Maximum Time Base
100s/div
Calibrat
UKAS
Minimum Vertical Sensitivity
1mV/div
Tip priza
UK, EU
Vertical Resolution
8 bit
Tip afisare
LCD
Safety Category Level
CAT I, CAT II
Safety Category Voltage
300V
Power Source
Mains
Tara de origine
Taiwan, Province Of China
Detalii produs